Manufacturer No:ABP2LSNT060PGSA3BB
Manufacturer:Honeywell
Type:Pressure Sensors
Description:Board Mount Pressure Sensors ABP2LSNT060PGSA3XX SENSOR ON EVALUATION
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Pressure Type: | Gauge |
| Operating Pressure: | 60 psi |
| Accuracy: | 0.25 % |
| Output Type: | Digital |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | SPI |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Port Type: | Single Axial Barbless |
| Resolution: | 14 bit |
| Package / Case: | SMT |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 110 C |
| Series: | ABP2 |
| Packaging: | Case |
| Brand: | Honeywell |
| Port Size: | 2.72 mm |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
HOT
803297
Brand:Amphenol i2s

803350
Brand:Amphenol i2s

U5601-001305-500PA
Brand:TE Connectivity

HSCMRRV001PD2A3
Brand:Honeywell

LPS22DFTR
Brand:STMicroelectronics

MSP-300-250-P-2-N-1
Brand:Measurement Specialties

803201
Brand:Amphenol i2s

ABPDANT030PG0D3
Brand:Honeywell

DPS310XTSA1
Brand:Infineon Technologies

M12-0100-11
Brand:Merit Sensor
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






