Manufacturer No:LAD-240C
Manufacturer:MEAN WELL
Type:Switching Power Supplies
Description:Switching Power Supplies 239.87W 41.5V 4.78A CH2 41.5V 1A Battery Charger
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEAN WELL |
| Product Category: | Switching Power Supplies |
| RoHS: | Details |
| Product: | Switching Supplies |
| Output Voltage-Channel 1: | 41.5 VDC |
| Output Voltage-Channel 2: | 41.5 VDC |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Output Power: | 239.87 W |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Input Voltage: | 90 VAC to 132 VAC 240 VDC to 370 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 4.78 A |
| Output Current-Channel 2: | 1 A |
| Industry: | Industrial |
| Mounting Style: | Chassis |
| Length: | 215 mm |
| Width: | 115 mm |
| Height: | 30 mm |
| Series: | LAD-240 |
| Brand: | MEAN WELL |
| Compliance: | IEC62368-1 UL62368-1 |
| Dimensions: | 215 mm x 115 mm x 30 mm |
| Efficiency: | 88 % |
| Input Frequency: | 47 Hz to 63 Hz |
| Load Regulation: | Regulated |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Product Type: | Switching Power Supplies |
| Subcategory: | AC-DC Power Supply |
| Type: | AC/DC Power Supply |
| Unit Weight: | 1.653 lbs |
HOT
CUS250M-12/U
Brand:TDK-Lambda

TEC2200-12-074NA
Brand:Bel Power Solutions

2838470000
Brand:Weidmuller

VMS-45-24-CNF
Brand:CUI Inc.

TMPW 5-105-T
Brand:TRACO Power

E36155A/0E9
Brand:Keysight

TMPW 5-112-T
Brand:TRACO Power

LAD-120A
Brand:MEAN WELL

2838420000
Brand:Weidmuller

TMPW 50-115-T
Brand:TRACO Power
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






