Manufacturer No:218373-0001
Manufacturer:Molex
Type:Power to the Board
Description:Power to the Board SW1 11.00mm Screw Mount Locking Pin 20.00mm Engagement Length
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Power to the Board |
| RoHS: | Details |
| Product Type: | Power to the Board |
| Current Rating: | 300 A |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Number of Positions: | 1 Position |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Screw |
| Series: | 218373 |
| Tradename: | SW1 |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Silver |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Product: | Headers |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | 02183730001 2183730001 |
| Unit Weight: | 0.656448 oz |
HOT
09149061001
Brand:HARTING

KA1-3010298M1
Brand:Harwin

09149001000
Brand:HARTING

09120123105
Brand:HARTING

09930011109
Brand:HARTING

09518000003
Brand:HARTING

09202030301
Brand:HARTING
218373-0001
Brand:Molex

2391170-4
Brand:TE Connectivity

4-2394060-3
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






