Manufacturer No:AD5258BRMZ10-R7
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Digital Potentiometer ICs
Description:Digital Potentiometer ICs 6-Bit I2C EEMEM DigiPOT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| RoHS: | Details |
| Series: | AD5258 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 300 PPM / C |
| Tolerance: | 30 % |
| Number of POTs: | Single |
| Taps per POT: | 64 |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Digital Interface: | I2C |
| Operating Supply Voltage: | 6 V |
| Operating Supply Current: | 4 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | MSOP-10 |
| Taper: | Linear |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices |
| Development Kit: | EVAL-AD5258DBZ |
| Height: | 0.85 mm |
| Length: | 3 mm |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Type: | Analog and Digital |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Width: | 3 mm |
| Unit Weight: | 0.005051 oz |
HOT
14920F0GHSX13102KA
Brand:Vishay / Spectrol

X9258US24IZ-2.7
Brand:Renesas / Intersil

ISL23315TFUZ-T7A
Brand:Renesas / Intersil

AD5241BRZ1M
Brand:Analog Devices

P11H1F0GHFY00502KA
Brand:Vishay

7286R50KL.25
Brand:BI Technologies / TT Electronics

PE30L0FR472MLB
Brand:Vishay / Draloric

AD8402ARZ1-REEL
Brand:Analog Devices
P13LFL222MAB10
Brand:Vishay / Sfernice

TPL0102-100QPWREP
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






