Manufacturer No:503182-1852
Manufacturer:Molex
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors MicroSD Normal Ultra LowPro8CktEmbsTpPkg
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers and Ejectors |
| Card Type: | microSD |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 1.1 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Height: | 1.45 mm |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insertion - Extraction Style: | Push-Push |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Length: | 15.44 mm |
| Mating Cycles: | 10 k |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Mounting Type: | Standard |
| Orientation: | Right Angle |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 503182 |
| other: | 1600 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 10 VAC/DC |
| Unit Weight: | 0.021517 oz |
HOT
1717468-4
Brand:TE Connectivity / AMP
DM3D-SF(41)
Brand:Hirose Connector

SIM7155-6-1-14-A
Brand:GCT

6-2355644-4
Brand:TE Connectivity

10033854-052FSLF
Brand:Amphenol FCI

2-2013289-2
Brand:TE Connectivity

2-2013310-1
Brand:TE Connectivity

6-2355626-1
Brand:TE Connectivity

296406200101856+
Brand:KYOCERA AVX
104239-1430
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






