Manufacturer No:TCAN1462VDRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:CAN Interface IC
Description:CAN Interface IC Automotive signal improvement CAN FD transceiver with VIO and standby
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | CAN Interface IC |
| RoHS: | Details |
| Series: | TCAN1462V-Q1 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Data Rate: | 8 Mb/s |
| Number of Drivers: | 1 Driver |
| Number of Receivers: | 1 Receiver |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Operating Supply Current: | 49 mA |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Input Type: | Digital |
| Interface Type: | CAN |
| Isolation Type: | Non-Isolated |
| Output Type: | Digital |
| Pd - Power Dissipation: | 120 mW |
| Product: | CAN Transceivers |
| Product Type: | CAN Interface IC |
| Protocol Supported: | CAN CAN FD CAN SIC |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Interface ICs |
HOT
TMDS1204RNQT
Brand:Texas Instruments

ADUM342E1BRWZ-RL
Brand:Analog Devices

TCAN1462VDRQ1
Brand:Texas Instruments

SC18IM704PWJ
Brand:NXP Semiconductors
MAX22164FAEE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
PI6ULS5V9617CUEX
Brand:Diodes Incorporated

ISO7021FD
Brand:Texas Instruments
MAX22245FAWA+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MXL83112E-ADA-R
Brand:MaxLinear
MAX22165FAEE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






