Manufacturer No:74355-1041LF
Manufacturer:Amphenol
Type:I/O Connectors
Description:I/O Connectors 2X4 PCB SHLD RECPT LO PRO RA KEY 1
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | I/O Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Gender: | Female |
| Number of Positions: | 8 Position |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Contact Plating: | Gold |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Solder Tail |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Series: | Latch-N-Lok |
| IP Rating: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 3 A |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polycarbonate (PC) |
| Insulation Material: | Nylon |
| Product Type: | I/O Connectors |
| other: | 60 |
| Subcategory: | I/O Connectors |
| Tradename: | Latch-N-Lok |
| Type: | Latch and Lock |
| Unit Weight: | 0.473890 oz |
HOT
78728-0002
Brand:Molex

2342934-3
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

2201864-2
Brand:TE Connectivity

ST40X-36S-CV(30)
Brand:Hirose Connector

2129260-2
Brand:TE Connectivity

2350304-1
Brand:TE Connectivity

SAL1-130-01-S-S-A-TR
Brand:Samtec

67926-0002
Brand:Molex

2369833-3
Brand:TE Connectivity

FCS8-10-01-L-S-A-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






