Manufacturer No:FC2211-0000-0100-L
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells MID RANGE COMPRESSION SENSOR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Load Cell |
| Operating Force: | 100 lbf |
| Accuracy: | 1 % |
| Output Type: | Voltage |
| Mounting Style: | Wire Leads |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Diameter: | 26 mm |
| Height: | 19.4 mm |
| Length: | 34 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FC22 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5 VDC |
| Supply Voltage - Min: | 3.3 VDC |
| Width: | 34 mm |
| Unit Weight: | 0.582020 oz |
HOT
FX29K0-040B-0010-L
Brand:Measurement Specialties

FC2211-0000-0025-L
Brand:Measurement Specialties
MF02A-N-221-A01
Brand:Alpha (Taiwan)

FSG015WNPB
Brand:Honeywell

MF01-N-221-A04
Brand:Alpha (Taiwan)

FMAMSDXX015WCSC3
Brand:Honeywell

10215323-00
Brand:Measurement Specialties

FSS1500NSR
Brand:Honeywell
ELAF-50N-TS0011
Brand:Measurement Specialties

FX293X-100A-0010-L
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






