Manufacturer No:FC2331-0000-0650-L
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells FC23 AMPLIFIED 2FT CABLE 650L
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Load Cell |
| Operating Force: | 650 lbf |
| Accuracy: | 1 % |
| Output Type: | Basic |
| Mounting Style: | Cable |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Height: | 10.2 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FC23 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Width: | 25 mm |
| Unit Weight: | 1.622602 oz |
HOT
10215323-00
Brand:Measurement Specialties

FSAGPDXX001RCAB5
Brand:Honeywell

FX29K0-100A-0025-L
Brand:Measurement Specialties

SEN-21669
Brand:SparkFun

FX292X-100A-0025-L
Brand:Measurement Specialties

MF01A-N-221-A04
Brand:Alpha (Taiwan)

FSS1500NSB
Brand:Honeywell
FX1901-0001-0200-L
Brand:Measurement Specialties

FSAGPDXX010WCAA5
Brand:Honeywell

FSG15N1A
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






