Manufacturer No:FSS1500NGT
Manufacturer:Honeywell
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells 14.7 N Force Low Deflection
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 1.5 kgf |
| Accuracy: | 0.5 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Honeywell |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Current: | 1.2 mA |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FSS |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Unit Weight: | 0.274843 oz |
HOT
FSS020WNGR
Brand:Honeywell

SEN-21669
Brand:SparkFun

MF01-N-221-A04
Brand:Alpha (Taiwan)

FMAMSDXX025WCSC3
Brand:Honeywell

FSR03BE
Brand:Ohmite

A201-25
Brand:Tekscan

FSR07DE
Brand:Ohmite

20009605-23
Brand:Measurement Specialties

FSR07BE
Brand:Ohmite

FC2231-0000-0100-L
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






