Manufacturer No:XC7VX690T-2FFG1927I
Manufacturer:Xilinx
Type:FPGA - Field Programmable Gate Array
Description:FPGA - Field Programmable Gate Array XC7VX690T-2FFG1927I
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Xilinx |
| Product Category: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| Shipping Restrictions: |
This product may require additional documentation to export from the United States.
|
| RoHS: | Details |
| Series: | XC7VX690T |
| Number of Logic Elements: | 693120 LE |
| Adaptive Logic Modules - ALMs: | 108300 ALM |
| Embedded Memory: | 51.68 Mbit |
| Number of I/Os: | 600 I/O |
| Supply Voltage - Min: | 970 mV |
| Supply Voltage - Max: | 1.03 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Data Rate: | 28.05 Gb/s |
| Number of Transceivers: | 80 Transceiver |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCBGA-1927 |
| Brand: | Xilinx |
| Distributed RAM: | 10888 kbit |
| Embedded Block RAM - EBR: | 52920 kbit |
| Maximum Operating Frequency: | 640 MHz |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Logic Array Blocks - LABs: | 54150 LAB |
| Operating Supply Voltage: | 1.2 V to 3.3 V |
| Product Type: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| other: | 12 |
| Subcategory: | Programmable Logic ICs |
| Tradename: | Virtex |
HOT
XCKU035-1FFVA1156I
Brand:Xilinx

XC3S4000-4FGG900C
Brand:Xilinx

LIFCL-17-9MG121I
Brand:Lattice

LCMXO2-640HC-4SG48C
Brand:Lattice

ICE40LP8K-CM81
Brand:Lattice

LCMXO3D-9400ZC-3BG256I
Brand:Lattice

LFCPNX-100-7BBG484I
Brand:Lattice

LFE5U-85F-6BG381C
Brand:Lattice

LCMXO3D-9400HC-5BG256I
Brand:Lattice

XC7A200T-1FBG484C
Brand:Xilinx
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






