Manufacturer No:SHT41A-AD1B-R2
Manufacturer:Sensirion
Type:Humidity Sensors
Description:Board Mount Humidity Sensors 4th Gen Humidity and Temperature Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Sensirion |
| Product Category: | Board Mount Humidity Sensors |
| RoHS: | Details |
| RH Accuracy: | +/- 2 % |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | I2C |
| Resolution: | 16 bit |
| Full Temp Accuracy: | +/- 0.3 C |
| Operating Supply Current: | 18 uA |
| Supply Voltage - Min: | 2.3 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Package / Case: | DFN-4 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Sensirion |
| Description/Function: | 4th Generation High-Accuracy Humidity and Temperature Sensor |
| Product: | Humidity Sensors |
| Product Type: | Humidity Sensors |
| Series: | SHT41A |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Part # Aliases: | 3.000.551 |
HOT
SGX-4NH3-100
Brand:Amphenol SGX Sensortech

MiCS-VZ-89TE
Brand:Amphenol SGX Sensortech

PS1-O2-25%
Brand:Amphenol SGX Sensortech

455-00060
Brand:Laird Connectivity
HS4011
Brand:Renesas Electronics
SLG47115V-DIP
Brand:Renesas / Dialog

PS4-H2-1000
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SHT31A-DIS-B2.5kS
Brand:Sensirion

DX80N9Q45THA NB
Brand:Banner Engineering

PS1-NO2-5-MOD
Brand:Amphenol SGX Sensortech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






