Manufacturer No:TLV61070AEVM-095
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Power Management IC Development Tools
Description:Power Management IC Development Tools TLV61070A evaluation module for 5-V 2-A boost converter
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| RoHS: | Details |
| Product: | Evaluation Modules |
| Input Voltage: | 3.6 V |
| Output Voltage: | 5 V |
| Tool Is For Evaluation Of: | TLV61070A |
| Series: | TLV61070A |
| Brand: | Texas Instruments |
| For Use With: | Power Management |
| Output Current: | 1 A |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Development Tools |
HOTEVALHB2EDL803XG4BTOBO1
Brand:Infineon Technologies

EVK-F9P-00
Brand:u-blox

RTK50566T0S00010BE
Brand:Renesas Electronics

DV164055
Brand:Microchip Technology

XG24-EK2703A
Brand:Silicon Labs

ABX00074
Brand:Arduino

MAX98388EVSYS#
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

QPA3908EVB-01
Brand:Qorvo

REFXDPS2201170WBPATOBO1
Brand:Infineon Technologies
AFE8000EVM
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






