Manufacturer No:ENA1J-B20-L00128L
Manufacturer:Bourns
Type:Encoders
Description:Encoders ENCODER-ROTARY OPTICAL
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Encoders |
| RoHS: | Details |
| Series: | EN |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Product: | Optical Encoders |
| Type: | Incremental |
| Resolution: | 128 PPR |
| Technology: | Rotary |
| Number of Detents: | No Detent |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Termination Style: | PC Pin |
| Output Type: | Quadrature |
| Shaft Diameter: | 1/4 in |
| Shaft Type: | Round / Plain |
| With Switch: | Without Switch |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Bushing Material: | Metal |
| Bushing Size: | 3/8 in x 3/8 in |
| Bushing Thread: | 3/8-32 UNEF |
| Product Type: | Encoders |
| Shaft Length: | 5/8 in |
| Size / Dimension: | 21 mm x 16 mm |
| other: | 42 |
| Subcategory: | Encoders |
| Tradename: | Pro Audio |
| Unit Weight: | 0.455034 oz |
HOT
AMT113S-2048-6000-S
Brand:CUI Devices

AMT112S-2048-5000-S
Brand:CUI Devices
01002-10603
Brand:BEI Sensors

3315R-102-016L
Brand:Bourns

AMT102-D1024-I5000-S
Brand:CUI Devices

AMT112S-4096-6000-S
Brand:CUI Devices

AMT212G-V
Brand:CUI Devices

AEAT-9010-S06
Brand:Broadcom / Avago
AMT222C-V
Brand:CUI Devices

AMT112Q-0400-5000-S
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






