Manufacturer No:AY0438-I/P
Manufacturer:Microchip
Type:LCD Drivers
Description:LCD Drivers LCD Driver
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | LCD Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | AY0438 |
| Number of Digits: | 4 Digit |
| Number of Segments: | 32 Segment |
| Maximum Clock Frequency: | 1.5 MHz |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 8.5 V |
| Supply Current - Max: | 60 uA |
| Pd - Power Dissipation: | 250 mW |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | PDIP-40 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Microchip Technology |
| Height: | 3.81 mm |
| Length: | 52.26 mm |
| Product Type: | LCD Drivers |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Width: | 13.84 mm |
| Unit Weight: | 0.210004 oz |
HOT
AL8862SP-13
Brand:Diodes Incorporated

LT8355IUFDM-1#WPBF
Brand:Analog Devices

LT3942JUFD#PBF
Brand:Analog Devices

AL3069S16-13
Brand:Diodes Incorporated

CAT4104VP2-GT3
Brand:onsemi

PCA9955BTWJ
Brand:NXP Semiconductors

MAX25510ATGA/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

DLP4710LCFQL
Brand:Texas Instruments

MAX16819ATT+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AL1698-20CS7-13
Brand:Diodes Incorporated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






