Manufacturer No:MCC310-16IO1
Manufacturer:IXYS
Type:Discrete Semiconductor Modules
Description:Discrete Semiconductor Modules 310 Amps 1600V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Thyristor Power Modules |
| Type: | Phase Leg |
| Technology: | Si |
| Vf - Forward Voltage: | 1.32 V |
| Vr - Reverse Voltage: | 1.6 kV |
| Mounting Style: | Screw Mounts |
| Package / Case: | Y2-DCB |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | MCC310 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | IXYS |
| Configuration: | 1-Phase Controller - All SCRs |
| Gate Trigger Current - Igt: | 150 mA |
| Holding Current Ih Max: | 150 mA |
| Product Type: | Discrete Semiconductor Modules |
| other: | 2 |
| Subcategory: | Discrete Semiconductor Modules |
| Typical Delay Time: | 2 us |
| Unit Weight: | 11.287668 oz |
HOT
N2015ML200
Brand:IXYS

DDB2U60N12W1RFB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

CAB016M12FM3T
Brand:Wolfspeed
DDB6U104N16RRBPSA1
Brand:Infineon Technologies

A2F12M12W2-F1
Brand:STMicroelectronics

FF17MR12W1M1HB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

1SMA5940BT3G
Brand:onsemi

MSCSM120HM083CAG
Brand:Microchip Technology

DBA200UA60
Brand:SanRex

MSC2X51SDA120J
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






