Manufacturer No:AD4632-24BBCZ
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:ADCs - Analog to Digital Converters
Description:Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit 0.5 MSPS Dual
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| RoHS: | Details |
| Series: | AD4632-24 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | CSPBGA-64 |
| Resolution: | 24 bit |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Interface Type: | SPI |
| Sampling Rate: | 500 kS/S |
| Input Type: | Differential |
| Architecture: | SAR |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 105.7 dB |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Analog Devices |
| DNL - Differential Nonlinearity: | 0.5 LSB |
| Features: | Programmable block Averaging Filter |
| INL - Integral Nonlinearity: | 0.9 PPM |
| Number of Converters: | 2 Converter |
| Output Type: | Digital |
| Pd - Power Dissipation: | 39 mW |
| Power Consumption: | 5 mW |
| Product: | Analog to Digital Converter |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Reference Voltage: | 4.096 V to 5 V |
| SFDR - Spurious Free Dynamic Range: | 127 dB |
| Shutdown: | Shutdown |
| SINAD - Signal to Noise and Distortion Ratio: | 105.7 dB |
| other: | 260 |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.75 V |
| THD - Total Harmonic Distortion: | - 127 dB |
| Type: | SAR ADC |
HOTDAC43401DSGRQ1
Brand:Texas Instruments

AD7380-4BCPZ
Brand:Analog Devices
AD4032-24BBCZ
Brand:Analog Devices

ADC08DJ5200RFAAV
Brand:Texas Instruments

MAX86178ENJ+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
ADC3642IRSBT
Brand:Texas Instruments

ATMXT1066TD-NHUR002
Brand:Microchip Technology

DAC37J82IAAV
Brand:Texas Instruments

DAC70501MDQFR
Brand:Texas Instruments

AD5674RBCPZ-1
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






