Manufacturer No:PJ-002AH
Manufacturer:CUI Devices
Type:DC Power Connectors
Description:DC Power Connectors Power Jacks
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | DC Power Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Jacks |
| Inside Contact Diameter: | 2 mm |
| Outside Contact Diameter: | 6.5 mm |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Termination Style: | Through Hole |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 24 VDC |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Bag |
| Brand: | CUI Devices |
| Connector Type: | Jack |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Nickel |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Insulation Resistance: | 50 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | DC Power Connectors |
| other: | 400 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Unit Weight: | 0.071253 oz |
HOT
DC PLUG-P1J-P3C
Brand:MEAN WELL

694106301002
Brand:Wurth Elektronik

PP3-002BH
Brand:CUI Devices

PJ-037BH
Brand:CUI Devices

PJ-072C-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PJ-075DH-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PJ-048H
Brand:CUI Devices

PJ-088CH
Brand:CUI Devices

PJ-076
Brand:CUI Devices

PJ-053DH
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






