Manufacturer No:PR-1335D
Manufacturer:CUI Devices
Type:DC Power Connectors
Description:DC Power Connectors Cable Mount Jack 1.3x3.4mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | DC Power Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Inside Contact Diameter: | 1.3 mm |
| Outside Contact Diameter: | 3.5 mm |
| Mounting Style: | Cable |
| Termination Style: | Solder Cup |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 24 VDC |
| Mounting Angle: | Straight |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Bag |
| Brand: | CUI Devices |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Nickel |
| Flammability Rating: | UL 94 HB |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | DC Power Connectors |
| Series: | PR |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Unit Weight: | 0.082453 oz |
HOT
PJ-067B
Brand:CUI Devices

1-2129334-1
Brand:TE Connectivity / AMP

PJ-072C-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PP-2555TL-OM
Brand:CUI Devices

PP3-002BH
Brand:CUI Devices

PJ-001BH-67
Brand:CUI Devices

PJ-044A
Brand:CUI Devices

PJ-002A
Brand:CUI Devices

694102107102
Brand:Wurth Elektronik

PJ-058A
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






