Manufacturer No:MCA1101-50-5
Manufacturer:ACEINNA
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors 50A 5V Fix gain 1.5MHz BW Galvanic Isolation. UL/IEC/EN60950-1 certified. SOIC-16
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ACEINNA |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 50 A |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Response Time: | 0.3 us |
| Accuracy: | 0.6 % |
| Output Type: | Analog |
| Series: | MCA1101 |
| Brand: | ACEINNA |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Output Voltage: | 2.175 V |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Unit Weight: | 0.032487 oz |
HOT
TLE4971A025N5E0001XUMA1
Brand:Infineon Technologies

CT415-HSN830MR
Brand:Crocus

CT452-H06MRSN08
Brand:Crocus

TMCS1100A1QDR
Brand:Texas Instruments

TMCS1101A1BQDRQ1
Brand:Texas Instruments

ISE-100-A-800
Brand:ICE Components

TMCS1101A3UQDT
Brand:Texas Instruments

TMCS1100A3QDRQ1
Brand:Texas Instruments
HCSP-1BS-0700
Brand:Amphenol Piher

CT426-HSN830DR
Brand:Crocus
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






