Manufacturer No:TMCS1101A4BQDRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors Automotive precisio n isolated current
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 5.75 A |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Type: | Galvanically Isolated Hall-Effect Current Sensor |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Response Time: | 6.5 us |
| Output Type: | Analog - Current |
| Series: | TMCS1101-Q1 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Height: | 1.75 mm |
| Length: | 5 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 3.98 mm |
HOT
ISE-100-A-800
Brand:ICE Components

CSNV700N-355
Brand:Honeywell

TLE4971A075N5E0001XUMA1
Brand:Infineon Technologies

TMCS1107A3BQDT
Brand:Texas Instruments

CT450-H06DRSN08
Brand:Crocus
ACS37002LMABTR-066U5
Brand:Allegro MicroSystems

TMCS1101A3BQDT
Brand:Texas Instruments

ACS37800KMACTR-030B3-SPI
Brand:Allegro MicroSystems

CT431-HSWF50MR
Brand:Crocus
ACS773LCB-100B-SMT-T
Brand:Allegro MicroSystems
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






