Manufacturer No:FX27-40S-0.8SV
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.8mm Receptacle 40 Pos SMT Straight
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 40 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Mounting Style: | Panel |
| Mounting Angle: | Straight |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | FX27 |
| Brand: | Hirose Connector |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 500 mA |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Insulation Resistance: | 1 GOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 300 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Tradename: | FunctionMAX |
| Voltage Rating: | 100 V |
| Part # Aliases: | 577-1002-0-00 |
| Unit Weight: | 0.068573 oz |
HOT
10061913-100CLF
Brand:Amphenol FCI

MDT420M01003
Brand:Amphenol FCI

ME10168434A0601
Brand:Amphenol FCI

5-1734857-5
Brand:TE Connectivity

5-2337939-8
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

PCIE-G4-01-01-F-DV-WT-K-TR
Brand:Samtec

205058-1001
Brand:Molex

ME3008430501111
Brand:Amphenol FCI

MECT-110-01-S-D-RA1
Brand:Samtec

PSASM2130391TR
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






