Manufacturer No:HSEC8-160-01-S-RA-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.80 mm High-Speed Power/Signal Combo Edge Card Connector
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 120 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Board Thickness: | 1.6 mm |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | HSEC8 |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Current Rating: | 2.8 A |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 250 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Tradename: | Edge Rate |
| Voltage Rating: | 240 VAC |
| Unit Weight: | 0.069419 oz |
HOT
HSEC8-150-01-S-DV-A-K-TR
Brand:Samtec
G97R21332HR
Brand:Amphenol Commercial Products

583361-3 (Cut Strip)
Brand:TE Connectivity / AMP

PCIE-064-02-F-D-RA
Brand:Samtec

10061913-103CLF
Brand:Amphenol FCI

10061913-100CLF
Brand:Amphenol FCI

1534415-6
Brand:TE Connectivity

10025026-10202TLF
Brand:Amphenol FCI

MEC2-08-01-L-DV
Brand:Samtec

G97V21312HR
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






