Manufacturer No:10042618-003LF
Manufacturer:Amphenol
Type:PCI Express / PCI Connectors
Description:PCI Express / PCI Connectors GRAPH CARD RETN MECH
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | PCI Express / PCI Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Hardware |
| Termination Style: | Solder |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Tin |
| Accessory Type: | Retention Mechanism |
| Board Thickness: | 1.57 mm |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Description/Function: | Graphic card retention mechanism |
| Height: | 19 mm |
| Housing Material: | Nylon |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | PCI Express / PCI Connectors |
| other: | 300 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Unit Weight: | 0.045855 oz |
HOT
205058-1001
Brand:Molex
G42V11342HR
Brand:Amphenol Commercial Products

10139371-1420HLF
Brand:Amphenol FCI

50-22A-20
Brand:Cinch

1534415-6
Brand:TE Connectivity

5-1734857-1
Brand:TE Connectivity

PCIE-G4-01-01-F-DV-WT-K-TR
Brand:Samtec

60156-2
Brand:TE Connectivity / AMP

5-1734857-5
Brand:TE Connectivity
G97R21332HR
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






