Manufacturer No:MECT-110-01-S-D-RA1
Manufacturer:Samtec
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.80 mm SFP+ Edge Card Connector
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 20 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | MECT |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 2 A |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tube |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 52 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 265 V |
HOT
G97V22312HR
Brand:Amphenol Commercial Products

2199230-8
Brand:TE Connectivity
10163106-A41310HLF
Brand:Amphenol FCI

10061913-102CLF
Brand:Amphenol FCI

2199119-5
Brand:TE Connectivity

PCIE-064-02-F-D-RA
Brand:Samtec
5-2364427-4
Brand:TE Connectivity
G98V11332HR
Brand:Amphenol Commercial Products

PCIE-G4-01-01-F-DV-WT-K-TR
Brand:Samtec

UEC5-019-1-H-D-RA-2-A
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






