Manufacturer No:ME1005613401101
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors ME1005613401101-Gen ZEDSFFMini Cool Edge 0.60mm 56 signal pins SMT OCP Straddle mount 1.6mmPCB0.0mm offset
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 56 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Mounting Style: | Straddle Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | Mini Cool Edge 0.60mm |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 30 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 12 V |
HOT
UEC5-019-2-H-D-RA-1
Brand:Samtec

ME1005610211081
Brand:Amphenol FCI

MEC8-120-02-L-DV-A
Brand:Samtec

PSASM3130131TR
Brand:Amphenol FCI

MDT420M01501
Brand:Amphenol FCI

10018783-10011TLF
Brand:Amphenol FCI

ME3008430501211
Brand:Amphenol FCI

ME1016810202081
Brand:Amphenol FCI

ME2005630501111
Brand:Amphenol FCI

ME1016810110011
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






