Manufacturer No:HTEC8-1100-01-L-DV-A-K
Manufacturer:Samtec
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.80 mm 100P Rugged High-Speed Edge Card
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 100 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Mounting Angle: | Straight |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | HTEC8 |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 3 A |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 28 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 215 V |
HOT
ME1008410202061
Brand:Amphenol FCI

HTEC8-1100-01-L-DV-A-K
Brand:Samtec

UCC8-010-1-H-S-1-A
Brand:Samtec

ME1014040183011
Brand:Amphenol FCI

10018783-10000TLF
Brand:Amphenol FCI

ME2008430501211
Brand:Amphenol FCI
2336568-3
Brand:TE Connectivity

UEC5-019-2-H-D-RA-1
Brand:Samtec

ME2008430501111
Brand:Amphenol FCI

50-22A-20
Brand:Cinch
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






