Manufacturer No:2842142-4
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 8P2MMBRK HDRDRVT SMD0.1AUTR W/CAP
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 8 Position |
| Pitch: | 2 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Current Rating: | 2 A |
| Voltage Rating: | 125 VAC |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Series: | AMPMODU 2 mm |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 450 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Termination Post Length: | - |
| Unit Weight: | 0.011429 oz |
HOT
171089-8401
Brand:Molex

5177986-8
Brand:TE Connectivity

BM57B0.6-10DP/2-0.3V(51)
Brand:Hirose Connector

SEAM8-30-S02.0-S-06-3
Brand:Samtec

103R012BB100
Brand:Amphenol Aorora

53625-0274
Brand:Molex

BM56G-10DP-0.35V(53)
Brand:Hirose Connector

3-1827233-6
Brand:TE Connectivity

SEAF8-40-05.0S08-3
Brand:Samtec

294151-E
Brand:TE Connectivity / ERNI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






