Manufacturer No:BR-1632/HFN
Manufacturer:Panasonic
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery 3V 120mAH 2 PIN HORIZ W/INSUL
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Not Applicable |
| Series: | BR |
| Battery Size: | BR1632 |
| Battery Chemistry: | Lithium Carbon Monofluoride (LiCF) |
| Output Voltage: | 3 V |
| Capacity: | 120 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | PC Pins (Horizontal 2-Pin) |
| Orientation: | Horizontal |
| Width: | 16 mm |
| Height: | 3.2 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| Brand: | Panasonic Battery |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 600 |
| Subcategory: | Battery |
| Part # Aliases: | BR1632-1HF BR1632-1HFE |
| Unit Weight: | 0.052911 oz |
HOT
CR-2354/VCN
Brand:Panasonic Battery

BR-2330/F3N
Brand:Panasonic Battery

CR2032
Brand:Duracell

CR-2025/F2N
Brand:Panasonic Industrial Devices

ML-614S/DN
Brand:Panasonic Battery

BR1220
Brand:Panasonic Battery

CR-2032/HSN
Brand:Panasonic Battery

HHR-70AAAB7
Brand:Panasonic Battery

CR2477
Brand:Panasonic Battery

BR-1225/VCN
Brand:Panasonic Battery
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






