Manufacturer No:10164741-904LF
Manufacturer:Amphenol
Type:High Speed / Modular Connectors
Description:High Speed / Modular Connectors 10164741-904LF-HM2 RAR TYPB8 SCALABLE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | High Speed / Modular Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 40 Position |
| Number of Rows: | 5 Row |
| Pitch: | 2 mm |
| Termination Style: | Press Fit |
| Contact Plating: | Gold |
| Accessory Type: | - |
| Series: | Millipacs |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Amphenol Commercial Products |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 10000 MegaOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | -55 C |
| Mounting Angle: | Horizontal |
| Orientation: | Right Angle |
| Product Type: | High Speed / Modular Connectors |
| Stack Height: | 15 mm |
| other: | 72 |
| Subcategory: | Backplane Connectors |
| Tradename: | Millipacs |
| Voltage Rating: | 750 V |
HOT
DIN96PBSS2.5
Brand:AIM-Cambridge / Cinch Connectivity Solutions

5646362-1
Brand:TE Connectivity

9321-80035
Brand:Amphenol / SV Microwave

2391879-1
Brand:TE Connectivity / AMP
DPXB-60-1 CAP DUST
Brand:ITT Cannon

9311-80025
Brand:Amphenol / SV Microwave

K320FSH3/0
Brand:Amphenol Industrial

2392181-1
Brand:TE Connectivity / AMP

1934316-1
Brand:TE Connectivity
NDMA142100
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






