Manufacturer No:MAX9820ETB+T
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Audio Amplifiers
Description:Audio Amplifiers DirectDrive Headphone Amplifier with External Gain
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Audio Amplifiers |
| RoHS: | Details |
| Series: | MAX9820 |
| Product: | Audio Amplifiers |
| Class: | Class-AB |
| Output Power: | 95 mW |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Type: | 2-Channel Headphone |
| Package / Case: | TDFN-10 |
| Audio - Load Impedance: | 32 Ohms |
| THD plus Noise: | 0.014 % |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Development Kit: | MAX9820EVKIT+ |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Operating Supply Current: | 4 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 1.4815 W |
| Product Type: | Audio Amplifiers |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio: | 90 dB |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Audio ICs |
| Part # Aliases: | MAX9820 |
| Unit Weight: | 0.001764 oz |
HOT
TLV320ADC6140IRTWT
Brand:Texas Instruments

TPA3255TDDVRQ1
Brand:Texas Instruments

SI8244CB-D-IS1
Brand:Skyworks Solutions Inc.

AK4452VN
Brand:Asahi Kasei Microdevices

MAX98400AETX+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AK4493SEQ
Brand:Asahi Kasei Microdevices

MAX98390DEWV+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TAS2563YBGT
Brand:Texas Instruments

ADZS-AD2428MINI
Brand:Analog Devices

ES9038Q2M
Brand:ESS Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






