Manufacturer No:MAX98502EWE+T
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Audio Amplifiers
Description:Audio Amplifiers Boosted 2.2W Class D Amplifier with Automatic Level Control
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Audio Amplifiers |
| RoHS: | Details |
| Series: | MAX98502 |
| Product: | Audio Amplifiers |
| Class: | Class-D |
| Output Power: | 4.1 W |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Type: | 1-Channel Mono |
| Package / Case: | WLP-16 |
| Audio - Load Impedance: | 8 Ohms |
| THD plus Noise: | 0.04 % |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio: | 60 dB |
| Description/Function: | Class-D amplifier |
| Development Kit: | MAX98502EVKIT# |
| Input Type: | Differential |
| Length: | 2.1 mm |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Pd - Power Dissipation: | 1.33 W |
| Product Type: | Audio Amplifiers |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio: | 95 dB |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Audio ICs |
| Supply Type: | Single |
| Width: | 2.1 mm |
| Part # Aliases: | MAX98502 |
| Unit Weight: | 0.000199 oz |
HOT
OPA1677DR
Brand:Texas Instruments

SN012020YZHR
Brand:Texas Instruments

MAX98390DEWV+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

PCM1803ADB
Brand:Texas Instruments

DA7202-00UH2
Brand:Renesas / Dialog

TPA3255TDDVRQ1
Brand:Texas Instruments

MAX9813HEKA+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

OPA1642AIDGKT
Brand:Texas Instruments

AK4490REQ
Brand:Asahi Kasei Microdevices

TAS5770LC0YFFR
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






