Manufacturer No:6720005422
Manufacturer:Weidmuller
Type:AC Power Entry Modules
Description:AC Power Entry Modules DRAC GF 15
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Product Category: | AC Power Entry Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Outlets |
| Switch Function: | Not Switched |
| Filtered: | Not Filtered |
| Fused: | No |
| Current Rating: | 15 A |
| Voltage Rating: | 120 VAC |
| Mounting Style: | DIN Rail |
| Termination Style: | Screw |
| Connector Type: | NEMA 5-15R |
| Filter Type: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Weidmuller |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 61.5 mm |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Length: | 123.6 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | AC Power Entry Modules |
| Series: | DRAC |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Power Entry |
| Width: | 74.1 mm |
| Unit Weight: | 1.680 lbs |
HOT
PE0S0DSXA
Brand:TE Connectivity / P&B
3HPSGD1
Brand:TE Connectivity
10HPSGD1-HG
Brand:TE Connectivity

PM0S0DS6B
Brand:TE Connectivity / P&B

6720005423
Brand:Weidmuller

20EJH1
Brand:TE Connectivity / P&B

PS0S0SH3A
Brand:TE Connectivity / P&B

3-136-815
Brand:Schurter

PX0599
Brand:Bulgin

BZH01/Z0000/10
Brand:Bulgin
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






